Mor Baklava (Mormiks Baklava)

140,00

Açıklama: %100 tereyağı ve doğal pancar şekeri ile odun ateşinde pişirilmiş mormiks mor baklava. Kesinlikle glükoz veya mısır şurubu içermez. 1kg ortalama 28-32 dilim içermektedir.

İçindekiler: Un, Tereyağ, Şeker, Mormix karışımı, Antep Fıstığı, Süt, Nişasta, Yumurta, Tuz, İrmik, Su, Limon suyu

Üretim Tarihi: Günlük

Tavsiye Edilen Son Kullanma Tarihi: 5 gün içinde tüketilmektedir.

Temizle

Açıklama

Açıklama: %100 tereyağı ve doğal pancar şekeri ile odun ateşinde pişirilmiş mormiks mor baklava. Kesinlikle glükoz veya mısır şurubu içermez. 1kg ortalama 28-32 dilim içermektedir.

İçindekiler: Un, Tereyağ, Mormiks, Şeker, Antep Fıstığı, Süt, Nişasta, Yumurta, Tuz, İrmik, Su, Limon suyu

Üretim Tarihi: Günlük

Tavsiye Edilen Son Kullanma Tarihi: 5 gün içinde tüketilmektedir.

Mormiks Mor Baklava

Fıstıklı baklava, cevizli baklava, havuç dilimi baklava çeşitleri halk arasında yaygın olarak bilinmektedir. Son yıllarda adını duyuran mor baklava da artık aranan bir lezzet haline gelmiş durumdadır. Hem daha sağlıklı hem aynı lezzeti içeren mor baklava, mormix ile elde edilmektedir. Mormix ise mor renkli sebze ve meyvelerdeki antosiyaninlerin yüksek ve ileri teknolojiler kullanılarak saflaştırılmasıyla elde edilen bileşiklerdir.

Toz halinde kullanılabilen mormix, baklavanın üretimi esnasında una belirli oranda karıştırılarak kullanılmaktadır. Daha çok diyabet (şeker) hastalarının tercih ettiği mor baklava, sağlıklı olan insanlar için de damak tadını koruduğu için tavsiye edilmektedir. Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen mormix, sadece baklava için değil sağlıklı beslenmek isteyenlerin ekmek, kurabiye veya başka bir unlu mamul hazırlarken kullanabileceği bir bileşendir.

Bütün gıdalarda kullanılabilmesi için toz halinde hazırlanmıştır.

Mor renkli pancar, havuç, turp gibi sebzelerin yanı sıra mor üzüm, yaban mersini, mürdümeriği, böğürtlen, ahududu gibi meyvelerden elde edilen mormix ile üretilen gıdalar,fonksiyonel gıdalar olarak tanımlanmaktadır.

Mor Baklavanın Hazırlanışı

Mormix ile yapılacak olan unlu mamuller, her zaman kullanılan malzemelere ek olarak unun içine belirli bir oranda mormix karıştırılarak yapılır. Mor baklava mormixin katılması ile eldeedildiği için mor rengini almaktadır.

Baklava için yufka hamuru hazırlanırken içine mormix ilave edilmesiyle ortaya mor renkli bir hamur çıkar. Baklavanın hamuru mor renkli olduğuiçin doğal olarak baklava da mor baklava adını almıştır

Yufkalar açıldıktan sonra içine Antep yöresinin boz fıstık diye bilinen yeşil fıstıkları konulur. 160 derece fırında 45 dakika pişirilir. Kaynatılan şekerle şerbeti eklenir. Mor baklavayı diğer baklavalardan ayıran özelliği ise şerbetli tatlılardaki şeker miktarının azaltılmış olmasıdır.

Mormix ile hazırlanan mor baklava içeriğindeki saflaştırılmış antosiyaninler sayesinde şekerin kana daha yavaş karışmasını sağlayarak glisemik indeksi düşürmektedir.

 

Ek bilgi

KG Seçeneği

500 Gram, 750 Gram, 1 Kg, 1.25 Kg, 1.5 Kg, 2 Kg, 2.5 Kg

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

“Mor Baklava (Mormiks Baklava)” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir